Статус: прововая помощь
Среда, 09 Февраля 2011, 14:11:13
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Н А К А З

N 335 від 10.04.2002 Зареєстровано в Міністерстві
м. Київ юстиції України
4 червня 2002 р.
за N 472/6760Про затвердження Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України


{ Рішення про державну реєстрацію Наказу скасовано на підставі Висновку Міністерства юстиції N 2/60 ( v2_60323-06 ) від 14.01.2006 }


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 ( 1388-98-п ) "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок" (із змінами та доповненнями) та з метою впорядкування роботи підрозділів Державтоінспекції МВС України з питань видачі реєстраційних документів і номерних знаків Н А К А З У Ю:

1. Затвердити Інструкцію про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України (далі - Інструкція), що додається.

2. Начальникам ГУМВС України в АР Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі, начальникам територіальних органів внутрішніх справ:
2.1. Організувати вивчення Інструкції працівниками служб і підрозділів Державтоінспекції.
2.2. Включити до планів проведення занять зі службової підготовки працівників Державтоінспекції питання щодо порядку проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, дотримання при цьому вимог чинного законодавства.
2.3. Для попередження легалізації викрадених транспортних засобів, виявлення фактів підробки ідентифікаційних номерів агрегатів, забезпечення контролю за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів вжити невідкладних заходів забезпечення підрозділів Державтоінспекції спеціалізованими автоматизованими системами ідентифікації транспортних засобів - "АРМ - РОЗШУК" та організувати їх ефективне використання.
2.4. Щороку проводити перевірку дотримання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів та цього наказу працівниками реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції.

3. Ректорам навчальних закладів МВС України внести до програм підготовки і підвищення кваліфікації працівників Державтоінспекції необхідні зміни з урахуванням положень Інструкції.

4. Начальнику Господарського управління (Бакумов С.Ф.) МВС України забезпечити тиражування постанови Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388 ( 1388-98-п ) "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок" (із змінами та доповненнями) та Інструкції з додатками в кількості 1500 примірників.

5. Уважати таким, що втратив чинність, наказ МВС України від 2 листопада 1994 р. N 599 ( z0109-95 ) "Про затвердження Інструкції про порядок обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та проведення перевірок в реєстраційно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції МВС України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 квітня 1995 р. за N 109/645.

6. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Державного секретаря генерал-лейтенанта міліції Варенка В.І. та начальника ГУДАІ МВС України Міленіна О.Л.

7. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ.
Міністр
генерал-полковник міліції Ю.О. Смирнов

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
10.04.2002 р. N 335

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 червня 2002 р.
за N 472/6760

Інструкція
про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів,
оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок
реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України


1. Загальні положення

1.1. Інструкція про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України (далі - Інструкція) визначає процедуру приймання, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків, заповнення форм відповідної звітності реєстраційно-екзаменаційними підрозділами Державтоінспекції (далі - РЕП ДАІ) МВС України щодо державної реєстрації транспортних засобів (далі - ТЗ) відповідно до Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - Правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98 N 1388 ( 1388-98-п ) "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок" (із змінами і доповненнями) та інших нормативно-правових актів, а також порядок здійснення перевірок діяльності РЕП ДАІ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим (далі - АР Крим), м. Києві та Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі.

1.2. Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ), Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1306 ( 1306-2001-п, 306а-2001-п ) "Про Правила дорожнього руху", Правил (1388-98-п ) та інших нормативно-правових актів з питань забезпечення безпеки дорожнього руху.

1.3. Власники ТЗ зобов'язані зареєструвати їх протягом десяти діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що потребують внесення змін у реєстраційні документи, незалежно від їх технічного стану. Термін реєстрації може бути продовжено у разі неможливості власника транспортного засобу (хвороба, відрядження, інші поважні причини) вчасно її здійснити.
Забороняється експлуатація ТЗ, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспекції, або зареєстрованих ТЗ без реєстраційних документів, а також ТЗ, якщо вони не пройшли державного технічного огляду або не мають талона про його проходження, або з номерними знаками, які не відповідають вимогам державного стандарту, а також без номерних знаків.

1.4. Не приймаються до реєстрації ТЗ з правим розташуванням керма (за винятком ТЗ, які були придбані та зареєстровані в органах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ). Допускається переобладнання таких ТЗ відповідно до чинного законодавства України.

1.5. Не приймаються до реєстрації ТЗ, зібрані (складені) із вузлів та агрегатів серійних ТЗ без дотримання вимог Закону України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ). Виробництво (складання) ТЗ із складових частин і комплектуючих виробів, що ввозяться на територію України здійснюється після їх перевірки на відповідність чинним стандартам або за наявності сертифіката, виданого уповноваженим на те Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом із сертифікації дорожніх транспортних засобів.

1.6. Не приймаються до реєстрації ТЗ із знищеними, підробленими або фальсифікованими ідентифікаційними номерами вузлів та агрегатів. Забороняється без попереднього узгодження з Державтоінспекцією внесення змін в ідентифікаційні номери і номерні таблички кузова чи шасі (рами), двигуна ТЗ, а також їх знищення (перенесення, закріплення, відновлення тощо).

1.7. Не приймаються до реєстрації нові і такі, що були в користуванні, ТЗ, а також вузли, агрегати та частини до них, які ввезені на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами без надання сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання іноземного сертифіката, виданого відповідно до чинного законодавства.

1.8. На неповнолітніх ТЗ реєструються лише після досягнення ними 15-річного віку. В обліковій (реєстраційній) картці та книзі обліку зареєстрованих ТЗ цієї категорії зазначаються прізвище, ім'я та по батькові батьків неповнолітнього або його піклувальника і ставиться відмітка про заборону зняття ТЗ з обліку без їх дозволу та погодження з органами опіки і піклування.

1.9. Відповідно до пункту 7 Правил ( 1388-98-п ) ТЗ, що належать іноземним громадянам та особам без громадянства, які їдуть в Україну на відпочинок за путівками чи на лікування, що підтверджується відповідними документами, тимчасовій реєстрації в підрозділах ДАІ на підтверджений Держмитслужбою термін не підлягають.
ТЗ, тимчасово ввезені нерезидентами на митну територію України для власного користування на термін, що перевищує два місяці, підлягають реєстрації в органах ДАІ. ТЗ, тимчасово ввезені під письмове зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути передані у володіння або користування іншим особам.

2. Облік зареєстрованих транспортних засобів

2.1. Облік зареєстрованих ТЗ проводиться з використанням електронно-обчислювальної техніки (далі - ЕОМ), книг обліку та реєстраційних карток.
З реєстраційних карток формуються картотеки:
- у РЕП ДАІ - за серіями номерних знаків;
- у районних підрозділах ДАІ - в алфавітному порядку за назвами підприємств, установ, організацій, які є юридичними особами, та за прізвищами фізичних осіб - власників ТЗ;
- в управліннях (відділах) ДАІ ГУМВС України в АР Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі - за серіями номерних знаків.
Облік видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ та тимчасових реєстраційних талонів проводиться у відповідних книгах обліку за серіями та номерами в порядку їх зростання. Такі книги обліку можуть роздруковуватись за допомогою ЕОМ.

2.2. В управліннях (відділах) ДАІ ГУМВС України в АР Крим, м. Києві та Київській області, УМВС України в областях та м. Севастополі з відомостей про зареєстровані, перереєстровані та зняті з обліку ТЗ формуються бази даних автоматизованих інформаційних систем (далі - АІС) "Автомобіль".

2.3. Інформація АІС "Автомобіль" щодобово надсилається каналами електронної пошти до Науково-дослідного центру з безпеки дорожнього руху МВС України (далі - НДЦ БДР МВС України) для узагальнення і централізованого автоматизованого обліку АІС "Національний банк даних -"Автомобіль".

2.4. ТЗ, які ввозяться громадянами при переселенні на постійне місце проживання в Україну, підлягають тимчасовій реєстрації в органах ДАІ на термін до одного року з оформленням свідоцтва про реєстрацію ТЗ на право тимчасової експлуатації таких ТЗ з терміном дії на один рік без права їх відчуження або передачі у користування іншим особам, про що робиться відповідний запис у графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ.
Відчуження таких ТЗ протягом року проводиться за умови сплати належних податків та зборів, передбачених для ввезення ТЗ з метою вільного використання.
Реєстраційні документи на право постійного користування та відчуження вказаних ТЗ можуть бути видані після фактичного проживання таких громадян - власників ТЗ на території України протягом року.

2.5. Матеріали, які стали підставою для проведення реєстраційних дій, зберігаються протягом 5 років, а книги обліку зареєстрованих ТЗ (реєстри) - 60 років.

3. Реєстрація транспортних засобів

Реєстрація ТЗ проводиться працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пунктів 6, 8-18 та 23-33 Правил ( 1388-98-п ).

3.1. Посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1 і 2 до цієї Інструкції, щодо реєстрації, перереєстрації ТЗ, які можуть роздруковуватись за допомогою електронно-обчислювальної техніки. У заявах юридичних осіб обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові (далі - ПІБ) особи, якій доручається провести оформлення ТЗ, та зразок її підпису, а на заяві ставиться підпис уповноваженої посадової особи (із зазначенням посади, ПІБ) та відбиток печатки юридичної особи. Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання ТЗ, оцінку його вартості (для легкових автомобілів), відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
При зверненні особи, уповноваженої в установленому порядку власником ТЗ здійснювати реєстрацію ТЗ, обов'язково подається примірник нотаріально посвідченого доручення.

3.2. Особа власника ТЗ або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює, для іноземців або осіб без громадянства - на підставі документів, визначених відповідно до законодавства.

3.3. Проводиться перевірка документів, які подаються до РЕП ДАІ для проведення реєстрації ТЗ (свідоцтво про реєстрацію ТЗ, технічний паспорт, документи про реєстрацію ТЗ, видані відповідними органами іноземної держави, відповідні документи Держмитслужби, довідки-рахунки, акти приймання-передачі ТЗ, договори купівлі-продажу, біржові угоди, інші документи, що підтверджують правомірність придбання ТЗ), за наявними базами даних АІС "Довідка-рахунок", "Митний документ", "Автомобіль", "Національний банк даних - "Автомобіль", "Документ", "АРМ-РОЗШУК". Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ (із зазначенням ПІБ, дати та часу проведення перевірки).
У разі відсутності технічної можливості перевірки дійсності документів або обгрунтованих підстав щодо їх підробки, до установ, організацій, які їх видали, у триденний термін надсилаються письмові запити або вказані документи направляються для проведення експертних досліджень експертами, які внесені до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян Міністерства юстиції України та мають свідоцтво про право проведення даного виду експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності. Матеріали про результати дослідження долучаються до реєстраційної справи.

3.4. Відповідно до Указу Президента України від 31.08.98 N 957 ( 957/98 ) "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій" при реєстрації легкових ТЗ згідно з Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 N 1740 ( 1740-98-п ) "Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" їх власникам необхідно сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торговельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, висновків (актів) експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість. Оцінка вартості ТЗ здійснюється експертом (експертами) з досліджень автотранспорту, який має (мають) свідоцтво про право проведення даного виду експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності, та іншими особами, що мають чинні кваліфікаційні документи з оцінки ТЗ.

3.5. Посадовою особою РЕП ДАІ перевіряється повнота і правильність внесення вартості плати за послуги, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 N 556 ( 556-2001-п ) "Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ", у розмірах, визначених спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів та Міністерства економіки України від 16.07.2001 N 549/333/147 ( z0612-01 ) "Про затвердження розмірів плати за послуги, що надаються підрозділами Державної автомобільної інспекції МВС України, та Порядку її справляння", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.07.2001 за N 612/5803, а також повнота та правильність відшкодування вартості спеціальної продукції.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.97 N 341 ( 341-97-п ) "Про Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ" працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками ТЗ, у тому числі податку з власників ТЗ, збору на обов'язкове пенсійне страхування.
На заяві ставиться відмітка із зазначенням номерів квитанцій про сплату вартості послуг, спеціальної продукції та обов'язкових платежів власників ТЗ, а квитанції долучаються до реєстраційної справи (крім квитанцій про сплату податку з власників ТЗ, які повертаються власнику).

3.6. За місцем реєстрації ТЗ працівником РЕП ДАІ та експертом (експертами) з досліджень автотранспорту, який має (мають) свідоцтво про право проведення даного виду експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності і внесений (внесені) до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян Міністерства юстиції України, проводиться огляд ТЗ. Огляд ТЗ може бути проведений посадовими особами РЕП ДАІ та відповідними експертами за місцезнаходженням ТЗ - у разі його технічної несправності.
3.6.1. У процесі огляду ТЗ здійснюється перевірка:
- технічного стану та обладнання ТЗ на відповідність вимогам стандартів, правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників, Правил дорожнього руху ( 1306-2001-п, 306а-2001-п );
- відповідності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів записам у реєстраційних документах;
- ідентифікації ТЗ відповідно до наявної інформації АІС "АРМ-РОЗШУК" (визначення відповідності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів марці, моделі, року випуску, об'єму двигуна тощо);
- справжності номерних знаків та їх відповідність вимогам ДСТУ 3650-97 "Дорожній транспорт. Знаки номерні для транспортних засобів. Загальні технічні умови";
- відповідності ТЗ оперативних служб вимогам ДСТУ 3849-99 "Кольорографічні схеми, розпізнавальні знаки, написи та спеціальні сигнали транспортних засобів оперативних і спеціальних служб";
- нанесення на зовнішні поверхні транспортних засобів зображень чи написів, не передбачених підприємством виробником.
Результати огляду відмічаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ та експертом (із зазначенням ПІБ і дати проведення огляду).
3.6.2. У процесі огляду ТЗ експерт, що має свідоцтво про право проведення експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності і внесений до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян Міністерства юстиції України, здійснює перевірку справжності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів та відповідність їх нанесення згідно з вимогами заводу - виробника ТЗ, а також реєстраційних документів на ТЗ (інших документів, які є підставою для реєстрації ТЗ).
За наявності ознак знищення, зміни, підроблення або фальсифікації ідентифікаційних номерів вузлів та агрегатів ТЗ, реєстраційних документів (інших документів, які є підставою для реєстрації ТЗ), експертом, що має відповідне свідоцтво про право проведення експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності і внесений до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян Міністерства юстиції України, проводиться експертне дослідження. За результатами дослідження видається висновок експертизи або акт спеціального дослідження ідентифікаційних номерів вузлів та агрегатів ТЗ або (та) реєстраційних документів (інших документів, які є підставою для реєстрації ТЗ) щодо їх справжності (відповідності вимогам заводу-виробника, зразкам документів тощо), які долучаються до реєстраційної справи.

3.7. Номерні агрегати ТЗ перевіряються за наявними обліками розшукуваного транспорту. Для цього використовуються існуючі бази даних АІС "Автомобіль", "Угон СНД". Крім того, з використанням "Національного банку даних - "Автомобіль", ТЗ перевіряється на предмет зняття його з обліку за місцем попередньої реєстрації.
Результати проведеної перевірки відмічаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ (із зазначенням ПІБ, дати і часу проведення перевірки). До матеріалів реєстраційної справи можуть долучатись роздруковані відомості про ТЗ, які на момент перевірки значаться в розшуку.
У разі відсутності технічної можливості проведення даного виду перевірки або в разі уточнення інформації щодо підстав реєстрації (відсутня інформація про зняття з обліку, неправильно зазначені дані ТЗ або власника, наявна інформація про анулювання повноважень уповноваженої особи тощо) до місця попередньої реєстрації у триденний термін надсилається письмовий запит для підтвердження зняття ТЗ з обліку. Така перевірка може проводитись з використанням наявних каналів зв'язку (телетайпа, факсу, електронної пошти) з обов'язковою реєстрацією запиту.
До одержання відповіді на запит власникові ТЗ на термін до трьох місяців може видаватися тимчасовий реєстраційний талон і номерні знаки за призначенням, які відповідають вимогам ДСТУ 3650-97 "Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні технічні умови".
Після надходження позитивної відповіді на запит власнику ТЗ видається свідоцтво про реєстрацію ТЗ встановленого зразка.

3.8. Посадовими особами РЕП ДАІ здійснюється також контроль за дотриманням власниками ТЗ або їх представниками визначеного Правилами ( 1388-98-п ) терміну реєстрації ТЗ. У разі порушення встановлених термінів на вказаних осіб (фізичних або посадових осіб) складається протокол про адміністративне правопорушення (за експлуатацію ТЗ, не зареєстрованих (не перереєстрованих) у встановленому порядку), який розглядається згідно з чинним адміністративним законодавством.
Термін реєстрації може бути продовжено у разі неможливості власника ТЗ (хвороба, відрядження, інші поважні причини) вчасно її здійснити.

3.9. Після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий письмовий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням ПІБ та дати.
Запис про відмову в реєстрації ТЗ, із зазначенням мотивованих підстав відмови, також вноситься в заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку.
Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ.
Звернення громадян або юридичних осіб з питань, пов'язаних із проведенням реєстрації ТЗ, розглядаються в порядку і терміни, що встановлені Законом України "Про звернення громадян" ( 393/96-ВР ).

3.10. При проведенні реєстрації відомості про ТЗ та його власника вносяться до свідоцтва про реєстрацію ТЗ (тимчасового реєстраційного талона) за допомогою засобів електронно-обчислювальної техніки. У свідоцтвах про реєстрацію ТЗ ідентифікаційний номер двигуна не зазначається. За бажанням та письмовою заявою власника ТЗ - фізичної особи,
поданою ним особисто про надання права керування ТЗ близьким
родичам, у графу "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ
вноситься запис: "має право керувати ___________________________".
(ПІБ близьких родичів)

Враховуючи обмежені розміри графи "Особливі відмітки" при внесенні до неї зазначеного запису можна включити інформацію не більш як про двох родичів.
При бажанні власника ТЗ надати право на керування більш ніж двом близьким родичам працівниками РЕП ДАІ здійснюється оформлення тимчасових реєстраційних талонів на інших родичів, яких зазначив у заяві власник ТЗ. При цьому власник ТЗ сплачує лише вартість послуг за оформлення та вартість бланків тимчасового реєстраційного талона (плата за проведення огляду, комп'ютерні послуги, експертне дослідження вноситься одноразово)._________________________
Примітка:
У цій Інструкції до близьких родичів слід відносити: батьків,
тестя, тещу, чоловіка, дружину, дітей, рідних братів і сестер,
онуків, діда і бабу, усиновителів та усиновлених.

3.11. Про проведену реєстрацію ТЗ, видачу і приймання реєстраційних та інших документів, які є підставою для реєстрації, а також номерних знаків робиться відповідний запис у книзі обліку зареєстрованих ТЗ (додаток 3 до цієї Інструкції). Допускається ведення як загальної книги обліку зареєстрованих ТЗ при здійсненні реєстрації ТЗ, що належать фізичним або юридичним особам, так і окремих книг обліку зареєстрованих ТЗ.
При автоматизованому процесі проведення реєстрації реквізити книги обліку зареєстрованих ТЗ заповнюються згідно з додатком 3 до цієї Інструкції.

3.12. Вивільнені від використання номерні знаки для разових поїздок або номерні знаки держав, у яких ТЗ попередньо був зареєстрований (за винятком випадків, коли номерні знаки вилучені митними органами при ввезенні ТЗ на митну територію з-за кордону), вилучаються і знищуються способом, який виключає їх повторне використання, про що складається відповідний акт.
Реєстраційні документи та номерні знаки іноземних держав, в яких зареєстровані ТЗ, тимчасово ввезені в Україну під зобов'язання про їх зворотне вивезення, зберігаються в РЕП ДАІ протягом терміну, на який ввезений ТЗ.

3.13. На зареєстровані ТЗ РЕП ДАІ видаються реєстраційні документи, а також номерні знаки, що відповідають вимогам ДСТУ 3650-97 "Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні технічні умови".
Для соціально незахищених верств населення видаються, при наявності, номерні знаки, які вже були в користуванні і відповідають державному стандарту ДСТУ 3650-97 "Дорожній транспорт. Знаки номерні транспортних засобів. Загальні технічні умови", без оплати.

3.14. Факт отримання власником ТЗ або уповноваженою ним особою номерних знаків та реєстраційних документів підтверджується їх підписами в книзі обліку зареєстрованих ТЗ (додаток 3 до цієї Інструкції) або в заяві (додатки 1 або 2 до цієї Інструкції) при автоматизованому процесі проведення реєстрації (перереєстрації).
Свідоцтва про реєстрацію ТЗ, тимчасові реєстраційні талони та номерні знаки ТЗ видаються в порядку зростання цифрових номерів.

3.15. У разі проведення перевірки технічного стану ТЗ на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху, на технічно справний ТЗ, видається талон про проходження державного технічного огляду. Облік видачі талонів про проходження державного технічного огляду ведеться в окремій книзі обліку.

3.16. На кожний зареєстрований ТЗ заповнюється реєстраційна картка, в якій зазначаються всі необхідні реквізити щодо ТЗ та його власників. Порядок заповнення реєстраційних карток ТЗ встановлюється МВС України.
При заміні номерних знаків ТЗ до реєстраційної картки вносяться відповідні зміни, а сама картка переноситься до картотеки тієї сотні номерних знаків, які закріплено за цим ТЗ. Наприкінці кожної сотні карток номерних знаків виставляється незаповнена картка, до якої вносяться записи про перенесення карток до інших сотень картотеки. Якщо номерні знаки (один знак) були втрачені або викрадені, то в реєстраційній картці ТЗ робиться відповідна відмітка, а інформація про втрату чи викрадення номерних знаків заноситься до відповідної бази даних АІС "Номерний знак".

3.17. Документи, які стали підставою для реєстрації ТЗ, підшиваються до справи працівниками РЕП ДАІ. Формування документів до справи, їх облік, зберігання, використання та знищення здійснюються в порядку, визначеному МВС України.

3.18. Якщо при перевірці ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією баз даних АІС буде встановлено факт розшуку ТЗ, а також при виявленні очевидних ознак несправжності або підроблення реєстраційних документів ТЗ (у тому числі виданих відповідними органами іноземних держав) або документів, які підтверджують правомірність придбання ТЗ, та при встановленні факту знищення, підроблення чи фальсифікації ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів, працівники РЕП ДАІ у встановленому порядку вилучають документи, подані для реєстрації ТЗ, оформляють відповідні документи про цей факт та передають усі матеріали до територіального органу внутрішніх справ для проведення розслідування. ТЗ доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку для тимчасового зберігання ТЗ, затриманих підрозділами Державтоінспекції відповідно до законодавства. Власнику ТЗ або уповноваженій ним особі видаються копія протоколу про вилучення документів та копія протоколу про огляд і затримання ТЗ.

4. Перереєстрація транспортних засобів

Перереєстрація ТЗ проводиться працівниками РЕП ДАІ при зміні реєстраційних даних, які зазначені у свідоцтві про реєстрацію ТЗ, з урахуванням вимог пунктів 11, 14, 35-40 Правил ( 1388-98-п ). У разі перереєстрації ТЗ свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) підлягає заміні на загальних підставах.

4.1. У разі зміни реєстраційних даних ТЗ, не пов'язаних із заміною кузова кузовом аналогічної модифікації, його переобладнанням, яке не призводить до зміни модифікації ТЗ, його повної маси і її розподілу по осях, центру ваги, типу кузова, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, працівниками РЕП ДАІ розглядаються відповідні письмові заяви власників ТЗ або уповноважених ними осіб та виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.11, 3.13 - 3.18 цієї Інструкції.
4.1.1. При зміні прізвища, імені чи по батькові власника ТЗ (фізичної особи), назви власника ТЗ (юридичної особи) або зміні місця проживання (для юридичних осіб - місцезнаходження чи стоянки) у межах території обслуговування РЕП ДАІ проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) на підставі копій документів, що підтверджують зміни.
4.1.2. У разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві обов'язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.
Якщо номерні знаки власником втрачені або викрадені, працівниками РЕП ДАІ проводиться перереєстрація ТЗ після внесення відповідної інформації до бази даних АІС "Номерний знак". До матеріалів справи долучаються заява чи довідка з відміткою посадової особи підрозділу ДАІ за місцем проживання (фізичної особи) або реєстрації (юридичної особи) власника ТЗ щодо вилучення, надходження чи відсутності втраченого номерного знака, а також пояснення власника ТЗ (акт службового розслідування для юридичної особи) або постанова (довідка) органу внутрішніх справ про відмову в порушенні кримінальної справи за фактом викрадення номерних знаків (знака).
4.1.3. У разі заміни свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), крім випадків їх втрати або викрадення, проводиться перереєстрація ТЗ. При цьому попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються. На заяві обов'язково проставляється відмітка про їх вилучення та підпис уповноваженої посадової особи, із зазначенням дати вилучення. Вилучені свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) знищуються в установленому порядку.
4.1.4. Перереєстрація ТЗ у зв'язку із заміною двигуна проводиться у разі зміни типу двигуна, його ваги, робочого об'єму і потужності. При цьому, якщо при огляді ТЗ встановлено факт заміни двигуна інакшого робочого об'єму і потужності, ніж зазначено у свідоцтві про реєстрацію ТЗ (технічному паспорті), то документи про погодження заміни двигуна не вимагаються лише у разі, якщо встановлення такого двигуна передбачено підприємством-виробником. Результати огляду і висновок позначаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ та експертом із зазначенням дати проведення огляду.
У всіх інших випадках перереєстрація ТЗ у разі зміни двигуна здійснюється лише за погодженням з виробниками ТЗ та їх складових частин або НДЦ БДР МВС України чи ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України.

4.2. Посадовими особами РЕП ДАІ у межах зони обслуговування приймаються до розгляду письмові заяви фізичних або юридичних осіб, які стали спадкоємцями або правонаступниками ТЗ.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.11, 3.13 - 3.18 цієї Інструкції, та проводиться перевірка ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією про ТЗ, на які накладено арешт. Результати перевірки зазначаються на заяві та підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ з указанням дати проведення перевірки.

4.3. У разі втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку отримувати дублікат свідоцтва про реєстрацію ТЗ, за винятком випадків, коли в РЕП ДАІ наявна інформація про анулювання таких повноважень.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.11, 3.13 - 3.17 цієї Інструкції.
Попередньо до бази даних АІС "Документ" вноситься інформація про втрату (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), про що на заяві робиться відповідний запис та ставиться підпис уповноваженої посадової особи РЕП ДАІ із зазначенням дати та часу внесення інформації до бази даних АІС.
4.3.1. Заявнику видається тимчасовий реєстраційний талон терміном до трьох місяців. По закінченні терміну дії тимчасового реєстраційного талона, за письмовим зверненням власника (уповноваженої ним особи) працівниками РЕП ДАІ проводиться його заміна на свідоцтво про реєстрацію ТЗ. При цьому додатковий огляд ТЗ не проводиться. До справи видачі свідоцтва про реєстрацію ТЗ долучаються матеріали видачі тимчасового реєстраційного талона та сам вилучений тимчасовий реєстраційний талон.
При цьому працівниками РЕП ДАІ вносяться корективи до реєстраційної картки та наявних баз даних.
4.3.2. Факт отримання власником ТЗ (уповноваженою особою) нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ підтверджується його підписом у книзі обліку зареєстрованих ТЗ або на заяві при автоматизованому процесі виконання реєстраційних дій. Втрачені свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти), які надійшли до РЕП ДАІ після видачі власнику нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ, знищуються в установленому порядку та вносяться корективи до бази даних АІС "Документ".

4.4. Перереєстрація ТЗ у зв'язку із заміною кузова (шасі, рами) однієї марки та модифікації проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених агрегатів, які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни), та акта технічної експертизи про відповідність технічного стану транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху за формою згідно з додатком 9 до Правил ( 1388-98-п ), виданого лабораторією або технічним (випробувальним) центром, акредитованими в системі УкрСЕПРО, ремонтним або сервісним підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО на послуги з ремонту та технічного обслуговування ТЗ.
4.4.1. Посадовими особами РЕП ДАІ проводиться розгляд заяв власників ТЗ про проведення переобладнання або заміну кузова (шасі, рами) однієї марки та модифікації тільки після огляду ТЗ до заміни кузова (шасі, рами) та перевірки ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів ТЗ за наявною інформацією баз даних на предмет розшуку та накладення арешту. Заяви подаються особисто власниками ТЗ або уповноваженими ними особами і реєструються в книзі обліку переобладнання ТЗ (додаток 4 до цієї Інструкції).
4.4.2. Огляд ТЗ проводиться відповідно до вимог пункту 3.6 цієї Інструкції. При цьому складається акт технічного огляду ТЗ (додаток 5 до цієї Інструкції) у двох примірниках, який підписується посадовими особами, що його склали. Акт технічного огляду ТЗ видається тільки на зареєстровані ТЗ.
Перший примірник акта технічного огляду ТЗ видається власнику ТЗ, а другий долучається до його заяви і зберігається в РЕП ДАІ до проведення перереєстрації ТЗ після заміни кузова (шасі, рами).

4.5. Переобладнання, що призводить до зміни повної маси ТЗ і її розподілу за осями, центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності (крім випадків, зазначених у пункті 4.1.4 цієї Інструкції), колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, здійснюється після огляду ТЗ та перевірки його ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів за наявною інформацією баз даних АІС працівниками РЕП ДАІ з видачею акта технічного огляду ТЗ (додаток 5 до цієї Інструкції), а також за погодженням з виробниками ТЗ та їх складових частин або НДЦ БДР МВС України чи ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України.
4.5.1. Перереєстрація переобладнаних ТЗ проводиться на підставі документів про відповідність цих ТЗ вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (шасі, рами), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни). До матеріалів справи про перереєстрацію ТЗ долучаються також акти технічного огляду ТЗ, видані РЕП ДАІ, та дозволи (висновки), видані НДЦ БДР МВС України або ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України на проведення вказаного виду переобладнання ТЗ.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.11, 3.13 - 3.18 цієї Інструкції.
Документами про відповідність переобладнаних ТЗ вимогам безпеки дорожнього руху є:
- свідоцтво про погодження конструкції ТЗ (або його ксерокопія), видане відповідно до пункту 25 Правил ( 1388-98-п ) на даний вид переобладнання, що подається заявником до підрозділу РЕП ДАІ разом з актом приймання-передачі ТЗ за формою згідно з додатками 6, 7, 8 до Правил;
- акт технічної експертизи про відповідність технічного стану ТЗ вимогам безпеки дорожнього руху за формою згідно з додатком 9 до Правил ( 1388-98-п ), виданий лабораторією або технічним (випробувальним) центром, акредитованими в системі УкрСЕПРО, ремонтним або сервісним підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО на послуги з ремонту та технічного обслуговування ТЗ;
- акт приймання-передачі ТЗ за формою згідно з додатками 7, 8 до Правил ( 1388-98-п ), який подається разом із документом про погодження переобладнання ТЗ, виданим НДЦ БДР МВС України або ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України.
4.5.2. За заявою власника ТЗ на вивільнений кузов (шасі, раму) або інші вузли і агрегати, що мають ідентифікаційні номери, оформляється та видається довідка встановленої форми (додаток 6 до цієї Інструкції ).
Факт видачі вказаної довідки реєструється в окремій книзі обліку довідок про вивільнені вузли та агрегати (додаток 7 до цієї Інструкції), яка зберігається протягом 10 років.

4.6. Перереєстрація ТЗ, переобладнаного для перевезення пасажирів, тобто зміна типу та призначення ТЗ відповідно до вимог статті 32 Закону України "Про дорожній рух" ( 3353-12 ), проводиться за погодженням з НДЦ БДР МВС України чи ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України, поданням акта приймання-передачі ТЗ і акта технічної експертизи про відповідність технічного стану ТЗ за формою згідно з додатками 6 та 9 до Правил ( 1388-98-п ) та після обов'язкового оформлення акта технічного огляду ТЗ (додаток 5 до цієї Інструкції) щодо відповідності переобладнаного ТЗ додатковим вимогам до ТЗ, що переобладнуються для перевезення пасажирів, згідно з додатком 5 до Правил.

4.7. Перереєстрація ТЗ, переобладнаних для роботи двигунів на зрідженому нафтовому газі або стисненому природному газі, проводиться на підставі актів приймання-передачі ТЗ про виконане переобладнання та проведену перевірку газового обладнання (додатки 7, 8 до Правил ( 1388-98-п ). Акти приймання-передачі ТЗ видаються підприємствами, які виконали переобладнання, або підприємствами, які перевірили герметичність та справність газового обладнання. До акта приймання-передачі ТЗ додається відповідне свідоцтво (дозвіл) про узгодження конструкції ТЗ, видане НДЦ БДР МВС України, або висновок науково-технічної експертизи ДержавтотрансНДІпроекту Міністерства транспорту України.

4.8. При перереєстрації переобладнаних ТЗ працівниками РЕП ДАІ вносяться корективи до реєстраційних карток, наявних автоматизованих баз даних та проводиться заміна свідоцтва про реєстрацію ТЗ. До графи "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ може вноситись запис про виконане переобладнання або особливості конструкції.

4.9. Заміна кузова (шасі, рами) без попереднього огляду ТЗ в РЕП ДАІ або переобладнання не зареєстрованих в органах Державтоінспекції ТЗ не допускаються.
Забороняється проведення переобладнання зареєстрованих ТЗ без оформлення акта технічного огляду ТЗ (додаток 5 до цієї Інструкції) до переобладнання, а проведення переобладнання, що приводить до зміни типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції, повної маси ТЗ і її розподілу за осями, центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, систем гальмового і рульового керування та трансмісії, крім того, здійснюється за погодженням з виробниками ТЗ та їх складових частин або з НДЦ БДР МВС України чи ДержавтотрансНДІпроектом Міністерства транспорту України (крім випадків, зазначених у пункті 4.1.4 цієї Інструкції).
При інших видах переобладнання ТЗ перереєстрація проводиться відповідно до положень пунктів 38 - 39 Правил ( 1388-98-п ).

5. Зняття з обліку транспортних засобів

Зняття з обліку ТЗ проводиться працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пунктів 11, 14, 34, 41 - 47 Правил ( 1388-98-п ).
РЕП ДАІ при знятті з обліку ТЗ (за винятком випадків зняття з обліку у зв'язку з вибракуванням або скасуванням реєстрації ТЗ) обов'язково видаються їх власникам або уповноваженим особам номерні знаки для разових поїздок. Облік виданих номерних знаків для разових поїздок ведеться в книзі обліку видачі номерних знаків для разових поїздок (додаток 8 до цієї Інструкції).

Джepeлo тексту - http://zakon1.rada.gov.ua

5.1. Посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників (фізичних або юридичних осіб) про зняття ТЗ з обліку, зразки яких наведено в додатках 9, 10 до цієї Інструкції. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку на такі дії.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.3, 3.5 - 3.7, 3.18 цієї Інструкції.
Крім того, обов'язково проводиться перевірка ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів та інших даних ТЗ за наявної в РЕП ДАІ інформації про ТЗ, на які накладено арешт (у разі наявної технічної можливості - з використанням бази даних АІС "Арешт"), та про ТЗ, які розшукуються правоохоронними органами або щодо яких надійшла інформація про необхідність їх затримання чи анулювання повноважень уповноважених осіб. Результати проведеної перевірки позначаються на заяві і підписуються уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ (із зазначенням ПІБ, дати та часу проведення перевірки).

5.2. Вилучаються номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, про що робиться відповідна відмітка на заяві. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.

5.3. На ТЗ видаються номерні знаки для разових поїздок, а факт зняття ТЗ з обліку реєструється в книзі знятих з обліку ТЗ (додаток 11 до цієї Інструкції).
Про зняття ТЗ з обліку, вилучення номерних знаків та видачу номерних знаків для разових поїздок робиться відповідний запис на внутрішньому полі обрізаного з трьох країв свідоцтва про реєстрацію ТЗ, з підписом уповноваженої посадової особи та відтиском печатки РЕП ДАІ. Аналогічні записи вносяться також до однойменних реквізитів реєстраційної картки, а відомості про зняття ТЗ з обліку - до наявних автоматизованих баз даних АІС "Автомобіль", "Національний банк даних - "Автомобіль".

5.4. Факт отримання власником ТЗ або його представником свідоцтва про реєстрацію ТЗ (з відмітками на внутрішньому полі про зняття останнього з обліку, зазначенням серії та цифр номерних знаків для разових поїздок, вилучення попередніх номерних знаків), а також номерних знаків для разових поїздок підтверджується їх підписами в книзі знятих з обліку ТЗ (додаток 11 до цієї Інструкції) або в заяві про зняття з обліку (додатки 9, 10 до цієї Інструкції) при автоматизованому процесі виконання дій.
Номерні знаки для разових поїздок видаються в порядку зростання цифрових номерів.

5.5. При знятті ТЗ з обліку в зв'язку з його відчудженням у свідоцтві про реєстрацію ТЗ, книзі знятих з обліку ТЗ та реєстраційній картці робиться запис: "Знято з обліку для реалізації в межах України". Крім того, на внутрішньому полі свідоцтва про реєстрацію ТЗ проставляються відмітки про вилучення (залишення) попередніх номерних знаків, зазначаються серія та цифри номерних знаків для разових поїздок, а також термін, протягом якого можуть використовуватись номерні знаки для разових поїздок (він не повинен перевищувати трьох місяців), який при необхідності може бути продовжено, про що свідчить підпис уповноваженої посадової особи та відтиск печатки РЕП ДАІ.

5.6. При знятті ТЗ з обліку в зв'язку зі зміною місця проживання власника (фізичної особи) або зміною місцезнаходження (юридичної особи) у свідоцтві про реєстрацію ТЗ, книзі знятих з обліку ТЗ та реєстраційній картці робиться запис: "Знято з обліку в зв'язку зі зміною місця проживання (реєстрації)". На внутрішньому полі свідоцтва про реєстрацію ТЗ також проставляються відмітки про вилучення (залишення) попередніх номерних знаків, зазначаються серія та цифри номерних знаків для разових поїздок, а також термін, протягом якого можуть використовуватись номерні знаки для разових поїздок (він не повинен перевищувати трьох місяців). Крім того, в книзі знятих з обліку ТЗ та реєстраційній картці проставляється відмітка про місце вибуття ТЗ.
ТЗ може бути знятий з обліку в РЕП ДАІ, як за місцем попереднього проживання власника (фізичної особи), так і в РЕП ДАІ за новим місцем проживання власника ТЗ. При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 5.1, 5.2 цієї Інструкції.
За письмовим зверненням власника ТЗ або уповноваженої ним особи про зняття ТЗ з обліку в РЕП ДАІ за новим місцем проживання обов'язково проводиться перевірка факту реєстрації ТЗ та відсутності обмежень і заборон на зняття з обліку в РЕП ДАІ, де було зареєстровано ТЗ. Для цього до відповідного РЕП ДАІ спецпоштою в триденний термін надсилаються запити про перевірку вказаних даних. Запити підписуються безпосередньо начальниками РЕП ДАІ або особами, які виконують їх обов'язки. Вхідна кореспонденція розглядається також начальниками РЕП ДАІ або особами, які виконують їх обов'язки. Відповіді на запити про відсутність обмежень на зняття з обліку ТЗ або підтвердження інших реєстраційних даних надсилаються не пізніше 5 днів від дня надходження запиту. Термінова перевірка може проводитись з використанням наявних каналів зв'язку (телетайпа, факсу, електронної пошти) з обов'язковою реєстрацією запиту та відповіді.
Після отримання підтвердження з РЕП ДАІ за місцем попередньої реєстрації ТЗ працівниками РЕП ДАІ за новим місцем проживання власника знімається з обліку ТЗ та вилучаються номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, про що робиться відповідна відмітка на заяві про зняття з обліку (додатки 9, 10 до цієї Інструкції). Вилучені номерні знаки знищуються в установленому порядку. У разі реєстрації ТЗ за новим місцем проживання власника номерні знаки для разових поїздок не видаються. При реєстрації виконуються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.11, 3.13 - 3.18 цієї Інструкції.
Про зняття ТЗ з обліку та вилучення номерних знаків до РЕП ДАІ за місцем попередньої реєстрації ТЗ спецпоштою надсилається відповідне повідомлення, яке підписується уповноваженою посадовою особою з відтиском печатки РЕП ДАІ і є підставою для внесення відповідних змін до реєстраційної картки.

5.7. При знятті ТЗ з обліку в зв'язку з його вивезенням за межі України на постійне перебування у свідоцтві про реєстрацію ТЗ, книзі знятих з обліку ТЗ та реєстраційній картці робиться запис: "Знято з обліку в зв'язку з вивезенням за межі України". На внутрішньому полі свідоцтва про реєстрацію ТЗ також проставляються відмітки про вилучення попередніх номерних знаків, зазначаються серія та цифри номерних знаків для разових поїздок, а також термін, протягом якого можуть використовуватись номерні знаки для разових поїздок.

5.8. Зняття з обліку ТЗ у зв'язку з їх відчуженням або вивезенням за межі України на постійне перебування проводиться за умови відсутності обмежень, які передбачені пунктами 14, 41, 42 Правил ( 1388-98-п ), або обмежень, накладених органами соціального захисту населення чи митними органами.

5.9. Зняття з обліку ТЗ юридичних осіб у зв'язку з їх вибракуванням проводиться на підставі їх заяв (додаток 10 до цієї Інструкції) і затверджених актів про списання ТЗ, а ТЗ фізичних осіб - за заявами їх власників (додаток 9 до цієї Інструкції).
При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.2, 3.3, 3.5, 3.7, 3.18 Інструкції, огляд ТЗ не проводиться, номерні знаки для разових поїздок не видаються. Свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт) та номерні знаки обов'язково здаються до РЕП ДАІ.
Про зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням на заяві власника ТЗ робиться запис: "Знято з обліку в зв'язку з вибракуванням". Аналогічні записи вносяться також до однойменних реквізитів книги знятих з обліку ТЗ та реєстраційної картки, а відомості про вибракування ТЗ - до наявних автоматизованих баз даних АІС "Автомобіль", "Національний банк даних - "Автомобіль".
Свідоцтво про реєстрацію ТЗ анулюється способом, що не дозволяє його повторного використання, і долучається до матеріалів про зняття з обліку ТЗ, а номерні знаки оприбутковуються як такі, що були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуються в установленому порядку.
ТЗ, одержані через органи соціального захисту населення, знімаються з обліку або вибраковуються за письмовим дозволом цих органів.

5.10. За письмовим зверненням власника ТЗ, після проведення зняття з обліку ТЗ у зв'язку з його вибракуванням, працівниками РЕП ДАІ на вивільнений кузов (шасі, раму) або інші вузли і агрегати, що мають ідентифікаційні номери, оформляється та видається довідка згідно з додатком 6 до цієї Інструкції.
Факт видачі вказаної довідки реєструється в окремій книзі обліку довідок про вивільнені вузли та агрегати (додаток 7 до цієї Інструкції), яка зберігається протягом 10 років.

5.11. Зняття з обліку ТЗ у зв'язку зі скасуванням його реєстрації (у випадках, передбачених пунктом 8 Правил ( 1388-98-п ) проводиться на підставі документів, що підтверджують встановлення факту фальсифікації чи підроблення документів, на підставі яких раніше була проведена реєстрація ТЗ, висновку експертизи або акта спеціального дослідження ідентифікаційних номерів вузлів та агрегатів ТЗ про встановлення факту їх знищення, фальсифікації або підроблення, рішень суду чи постанов слідчих органів при розслідуванні кримінальних справ.
При цьому виконуються дії, передбачені пунктом 5.9 цієї Інструкції. Про зняття з обліку ТЗ у зв'язку зі скасуванням його реєстрації на заяві власника ТЗ робиться запис: "Знято з обліку в зв'язку зі скасуванням реєстрації".
Аналогічні записи вносяться також до однойменних реквізитів книги знятих з обліку ТЗ та реєстраційної картки, а відомості про скасування реєстрації ТЗ - до наявних автоматизованих баз даних АІС "Автомобіль", "Національний банк даних - "Автомобіль".

5.12. У разі втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) після зняття ТЗ з обліку, за письмовим зверненням власника ТЗ або уповноваженої ним особи, РЕП ДАІ за місцем зняття ТЗ з обліку видається копія реєстраційної картки з відміткою про зняття цього ТЗ з обліку, яка підписується уповноваженою посадовою особою з відтиском печатки РЕП ДАІ. Попередньо до бази даних АІС "Документ" вноситься інформація про втрату свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), про що на заяві виконується відповідний запис, який підписується уповноваженою посадовою особою, із зазначенням дати та часу внесення інформації до бази даних АІС. Облік виданих копій реєстраційних карток ведеться в окремій книзі обліку, а факт отримання копії реєстраційної картки підтверджується підписом у ній власника ТЗ (уповноваженої особи).

5.13. Забороняється зняття з обліку ТЗ, стосовно яких у графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію ТЗ або наявних базах даних внесені обмеження щодо зняття з обліку.
Ця вимога стосується також неповнолітніх (до 18-річного віку). Зняття з обліку ТЗ, які на них зареєстровані, дозволяється тільки з дозволу батьків неповнолітнього або його піклувальника та за погодженням з органами опіки і піклування.
Після досягнення неповнолітнім 18-річного віку всі обмеження щодо зняття з обліку ТЗ, які встановлювались для них, знімаються.
ТЗ, керування якими дозволяється з 16-річного віку, знімаються з обліку за письмовою заявою їх власників після досягнення зазначеного віку без будь-якого дозволу та погодження.

5.14. Забороняється зняття з обліку ТЗ, стосовно яких є рішення суду про накладення на нього арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого про накладення арешту, а також ТЗ, які є речовим доказом у кримінальній справі і приєднані до неї постановою посадової особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

6. Порядок видачі тимчасових реєстраційних талонів
на транспортні засоби

Видача тимчасових реєстраційних талонів на ТЗ проводиться працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пунктів 6, 15, 21, 22, 32 Правил ( 1388-98-п ).
При видачі тимчасового реєстраційного талона здійснюються дії, передбачені пунктами 3.1 - 3.9, 3.11, 3.17, 3.18 цієї Інструкції. Огляд ТЗ проводиться тільки працівником РЕП ДАІ (крім випадків реєстрації, перереєстрації ТЗ, втрати (викрадення) номерних знаків, свідоцтва про реєстрацію ТЗ), а при встановленні явних ознак зміни, знищення або фальсифікації ідентифікаційних номерів агрегатів - додатково експертом, що має свідоцтво про право проведення експертних досліджень з відповідної експертної спеціальності і внесений до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян Міністерства юстиції України.

6.1. За письмовою заявою власника ТЗ - фізичної особи про надання права керування цим ТЗ іншій фізичній особі (за умови пред'явлення документів, що посвідчують особу власника та цю особу) працівниками РЕП ДАІ оформляється та видається тимчасовий реєстраційний талон на термін, зазначений у заяві. При цьому в графі "особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона робиться запис "Дійсний до ______ за наявності свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) серії ___ N________". Заява подається власником ТЗ особисто або уповноваженою ним особою.
6.2. Якщо власник ТЗ передав у встановленому порядку право
користування і (або) розпорядження вказаним ТЗ іншій фізичній або
юридичній особі (особам), то їм за письмовою заявою, поданою ними
особисто або уповноваженим представником (за винятком випадків,
коли в РЕП ДАІ наявна інформація про анулювання таких
повноважень), працівниками РЕП ДАІ оформляється і видається
тимчасовий реєстраційний талон на період дії документа, який
підтверджує право користування і (або) розпорядження ТЗ. При цьому
у графі "особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона
робиться запис "Дійсний до ___________ за наявності свідоцтва про
реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) серії____N___________". Один
примірник копії документа, який підтверджує право користування і
(або) розпорядження ТЗ, долучається працівниками РЕП ДАІ до
матеріалів видачі тимчасового реєстраційного талона.

6.3. Юридичній особі тимчасовий реєстраційний талон може видаватися за умови, що власник ТЗ передав їй право користування і (або) розпорядження в установленому порядку, на підставі нотаріально посвідченого доручення, договору оренди чи лізингу.
Якщо юридична особа, незалежно від форми власності, або фізична особа - приватний підприємець експлуатує ТЗ з використанням дорожнього листа, тимчасовий реєстраційний талон може не видаватися.

6.4. У разі переїзду власника ТЗ для постійного проживання до іншого регіону України, за його письмовим зверненням або уповноваженої ним особи до РЕП ДАІ за попереднім або новим місцем проживання проводиться зняття належного йому ТЗ з обліку, а в РЕП ДАІ за новим місцем проживання здійснюється реєстрація вказаного ТЗ відповідно до вимог пунктів 5.6 та 3.1 - 3.17 цієї Інструкції.

6.5. За письмовими зверненнями власників ТЗ або уповноважених ними осіб працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пункту 4.3 цієї Інструкції, замість втраченого (викраденого) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), видається тимчасовий реєстраційний талон на термін до трьох місяців.
У разі втрати тимчасового реєстраційного талона, за письмовим зверненням власника ТЗ (або уповноваженої ним особи), замість нього, працівниками РЕП ДАІ відповідно до вимог пункту 4.3 цієї Інструкції видається новий тимчасовий реєстраційний талон на термін до трьох місяців, а після закінчення терміну його дії проводиться його заміна на дублікат свідоцтва про реєстрацію ТЗ. При цьому додатковий огляд ТЗ не проводиться.

6.6. Працівниками РЕП ДАІ з урахуванням підстав, викладених у пункті 3.6 цієї Інструкції, за наявності ознак підроблення реєстраційних документів ТЗ (у тому числі виданих відповідними органами іноземних держав) або документів, які підтверджують правомірність придбання ТЗ, при здійсненні реєстрації ТЗ видається тимчасовий реєстраційний талон на термін до трьох місяців - на час, потрібний для проведення перевірки обставин придбання ТЗ та встановлення дійсності документів.

6.7. У випадку, коли встановлено, що раніше зареєстрований на території України ТЗ розшукується правоохоронними органами іноземних держав, РЕП ДАІ видається тимчасовий реєстраційний талон з обов'язковим зазначенням терміну дії - на 1 рік. При цьому вилучається свідоцтво про реєстрацію ТЗ (технічний паспорт), а до графи "Особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона вноситься запис: "Розшукується Інтерполом. Зняття з обліку заборонено до закінчення перевірки".
Працівники РЕП ДАІ у встановленому порядку вилучають документи, подані для реєстрації ТЗ, оформляють відповідні документи про цей факт та передають усі матеріали до територіального органу внутрішніх справ для проведення перевірки. Після проведення органом внутрішніх справ повної перевірки зазначеного факту (з обов'язковим інформуванням ініціатора розшуку) управліннями Державтоінспекції головних управлінь (управлінь) МВС України в АР Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, на підставі зібраних матеріалів, виноситься аргументований висновок про подальшу експлуатацію ТЗ та проведення його перереєстрації. Власнику такого ТЗ видається нове свідоцтво про реєстрацію ТЗ, до графи "Особливі відмітки" якого вноситься запис: "Розшукується Інтерполом, зняття з обліку дозволено".

6.8. Працівниками РЕП ДАІ проводиться тимчасовий облік ТЗ, які прибули з іншого регіону України на термін, що перевищує два місяці. Власникам таких ТЗ, які зобов'язані протягом 10 днів поставити його на тимчасовий облік, за їх письмовим зверненням може видаватися тимчасовий реєстраційний талон, термін дії якого не повинен перевищувати двох років. У графі "Особливі відмітки" тимчасового реєстраційного талона робиться запис: "ТЗ поставлений на тимчасовий облік по (вказується місто або область)" та зазначається термін його перебування на цій території. Власники таких ТЗ можуть проходити державний технічний огляд за місцем тимчасового обліку цих ТЗ.
З тимчасового обліку транспортні засоби не знімаються.

6.9. Факт отримання власником ТЗ або уповноваженою ним особою тимчасового реєстраційного талона підтверджується їх підписами в книзі обліку видачі тимчасових реєстраційних талонів (додаток 12 до цієї Інструкції) або в заяві, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції, при автоматизованому процесі проведення реєстрації (перереєстрації).

7. Порядок оформлення свідоцтв про реєстрацію ТЗ
та тимчасових реєстраційних талонів

7.1. Відомості, що заносяться до свідоцтва про реєстрацію ТЗ типу 1, роздруковуються з використанням принтера ЕОМ, після чого покриваються ламінарною плівкою (ламінуються).

7.2. Якщо при оформленні свідоцтва про реєстрацію ТЗ виділеного поля недостатньо, дозволяється використовувати загальноприйняті скорочення реквізитів. За відсутності реквізитів поле залишається вільним.

7.3. Реквізити "Марка", "Модель", "Прізвище", "Ім'я", "Підприємство", "Область" заповнюються літерами українського і латинського алфавітів.

7.4. У графі "Реєстраційний N" зазначається виданий номерний знак.

7.5. Графи "Марка", "Модель", "Шасі (кузов, рама, коляска) N" - реквізити заповнюються згідно з документами, які є підставою для реєстрації, перереєстрації ТЗ.

7.6. У графі "Рік випуску" зазначається рік виготовлення ТЗ.
Визначення року виготовлення ТЗ здійснюється на основі даних його виробника, що містяться в ідентифікаційному номері ТЗ. Міжнародною організацією стандартизації (ISO) з 1976 року запроваджено міжнародний стандарт ідентифікаційних позначень автомобіля ISO 3779, яким визначається ідентифікаційний номер ТЗ (vehicle identification number - VIN) - структурна комбінація символів, встановлена виробником з метою ідентифікації ТЗ. Ідентифікаційний номер індивідуальний для кожного ТЗ.
У більшості виробників ТЗ рік виготовлення вказується у VIN 10-м символом у послідовності сімнадцяти знаків. Виняток становлять автомобілі "FORD" (виключно зібрані на підприємствах Європи), у яких знак року виготовлення в ідентифікаційному номері кузова вказується 11-м символом. Разом з тим існують виробники, що вказують рік виготовлення ТЗ знаком, розміщеним у іншому місці ідентифікаційного номера кузова ТЗ. Значна кількість марок і моделей ТЗ мають ідентифікаційний номер, у якому рік виготовлення не вказується. До них належать "BMW", "MERCEDES", "NISSAN", "PEUGEOT", "RENAULT", "ROVER", "SEAT".
У разі неможливості визначення року виготовлення ТЗ за ідентифікаційним номером за рік виготовлення береться рік, що значиться в реєстраційних та технічних документах на ТЗ.
Для визначення року виготовлення ТЗ також використовується АІС "АРМ-РОЗШУК".
За наявності обґрунтованих сумн