Статус: прововая помощь
Пенсія дітям війни

Згідно статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Стаття 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визначає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частина друга статті 8 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ „Про пенсійне забезпечення”, частина друга статті 72 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, частина четверта статті 3 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” закріплюють положення, згідно з яким кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058 (з наступними змінами і доповненнями ) (надалі Закон № 1058) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Разом із тим, частиною третьої цієї ж статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно цим Законом.

Згідно статті 1 Закону України "Про підвищення мінімального розміру пенсії" від 15.07.1999р. № 979, з 1 вересня 1999 року встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком 24,9 гривні.

Статтею 2 вищевказаного Закону встановлено, що проведення перерахування розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 1 цього Закону покладається на Кабінет Міністрів України.

На виконання вказаної норми була винесена Постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003 р. № 544 „Про підвищення розмірів трудових пенсій” згідно якої встановлено мінімальний розмір пенсій у сумі 50 грн.

Зазначені нормативні акти врегульовують подібні правовідносини, оскільки Закони України «Про соціальний захист дітей війни» та „Пенсійне забезпечення” не пов’язують набуття права на отримання соціального забезпечення (пенсії та надбавки) із проведенням соціального страхування, як того вимагає Закон № 1058, а пов’язують отримання таких виплат із статусом особи, яка їх (соціальні виплати) отримує, тому згідно із частиною 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Крім цього, пунктом 4 Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року по справі № 1-29/2007 було звернуто увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінет Міністрів України на необхідність додержання положень статей 1,3,6,8,19,22,95,96 Конституції України, статей 4, 27, частини другої статті 38 Бюджету кодексу України. Також, відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, Кабінету Міністрів України у двомісячний термін доручено подати до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, тощо.

Оскільки, переліченими вище суб’єктами, зокрема, Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України, до цього часу, не приведені у відповідність відповідні положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” у зв’язку із визнанням їх неконституційними та відсутністю нормативного акту, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком для визначення даного підвищення, встановлення розміру надбавки до пенсії ускладнене та виходить за межі компетенції органу Пенсійного фонду України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 – рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, зміни до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які були внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення конституційним Судом України.

При цьому, рішення про відновлення дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції, чинній до внесення змін з 01.01.2008 року та порядку обчислення розміру підвищення дітям війни, Верховною Радою України не приймалось, внаслідок чого, питання обчислення підвищення до пенсії дітям війни залишилось неврегульованим.

З метою визначення порядку обчислення підвищення до пенсії дітям війни, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 28.02.2008 року № 530, якою надано право на призначення та виплату пенсій та підвищень в розмірах, встановлених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Пунктом 8 даної постанови дане підвищення дітям війни виплачується з 22.05.2008 року – 48,10 грн., з 01.07.2008 року – 48,20 грн., з 01.10.2008 року – 49,80 грн.

Статтею 54 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Тому розмір підвищення дітям війни становить 49,80 грн.

Розмір підвищення дітям війни з 1 жовтня 2008 року по даний час не збільшувався.

Підвищення до пенсії як дитині війни виплачується щомісячно одночасно з нарахованою пенсією і входить в її загальний розмір.